Park Hotel Hokovce ***

SPA | WELLNESS | RELAX

Videa o regione Hont na Youtube...

Zaujímavosť regiónu Hont

Vodný mlyn Bohunice

V Tekova a Honte má mlynárstvo svoje počiatky od feudálneho stredoveku vďaka tomu, že tieto regióny sú obilninárskymi oblasťami s dostatkom vhodných vodných tokov. Po stáročia, až do konca 19. storočia boli tunajšie mlyny poháňané mechanickou silou vody, pomocou vodného kolesa.


Tekovské múzeum v Leviciach v 70. rokoch odkúpilo na expozičné účely pôvodne vodný mlyn neďaleko obce Bohunice a sprístupnilo verejnosti ako technickú pamiatku ľudového staviteľstva. Mlynárska usadlosť Pavla Turčana sa nachádza na samote pri potoku Sikenica, v Štampošskej doline, asi 2 km nad spomenutou hontianskou dedinou.
Mlynársku usadlosť obvykle tvorila technická časť a obydlie mlynára, postavené pod spoločnou strechou. Technická časť mlyna pozostáva z kolesovne a z mlynice s mlynským pôjdom. Pôvodne mal tento mlyn 2 sústavy mlecích kameňov a 2 menšie drevené vodné kolesá na vrchný pohon. Potrebnú vodu k ním privádzal náhon, odrazený od potoka asi 200 m nad mlynom. Dnes môže návštevník vidieť jednu kompletnú kamennú mleciu sústavu na šrotovanie s jedným veľkým dreveným vodným kolesom. Na mletie slúžili modernejšie kovové valcové stolice. Na triedenie meliva počas mletia slúžili vysievače. V procese spracovania zrna na múku muselo melivo prejsť týmito strojmi viackrát.
Obytnú časť Turčanovho mlyna tvorí kuchyňa, izba, komora a pivnica. Zariadenie interiérov reprezentuje spôsob bývania majetnej, remeselníckej vrstvy dedinského obyvateľstva v prvej polovici 20. storočia.
Autentickosť technickej pamiatky, dobová atmosféra vlastného obydlia mlynára i pôvodné prírodné prostredie, ktoré okrem záhrady a ovocného sadu tiež obklopuje bohunický mlyn, poučia aj osviežia každého návštevníka.

Back to Top

Zdroj: www.regionhont.sk